Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Lednice

Jak vybrat lednici?

Při výběru tohoto základního domácího spotřebiče je dobré se zamyslet nad několika parametry. Tento rádce vám pomůže v jejich rychlé orientaci. Před samotným výběrem byste si měli ujasnit provedení (typ) a rozměr nové lednice, počet osob, které budou lednici využívat a cenovou hranici. Počítejte s 50 - 70 litry objemu chladničky a 20 litry objemu mrazničky na jednu osobu. A před koupí si pečlivě změřte prostor určený k instalaci vaši nové lednice s minimálně 5 cm rezervy vzadu a po 2 cm na stranách lednice. I to má vliv na spotřebu elektrické energie.

 

Rychlé odkazy:

 

1. Volně stojící, nebo vestavěnou?

Máte-li ostatní spotřebiče vestavěné, je určitě vhodné v tomto systému pokračovat a zvolit vestavěnou i lednici. Pokud však řešíte problémy s prostorem, nebo plánujete stěhování či výměnu linky, zvolte radši volně stojící lednici.

 

2. Jaký typ provedení lednice je pro mě vhodný?

Každý typ provedení má své výhody i omezení. Doporučujeme si promyslet, komu a jak má lednice sloužit. Domácnosti o dvou lidech postačí středně velká kombinovaná lednice (chladnička + mraznička) s nízkým odběrem. Početná rodina ve velkém domě využije americký typ lednice s obří chladničkou i mrazničkou. Na chatu bude ideální malá jednodveřová lednice.

 

Lednice se nabízejí ve čtyřech základních provedeních - americké, jednodveřové, kombinované a monoklimatické.

 

 

3. Spotřeba energie a tipy, jak jí snížit

Lednice i mrazáky jsou značeny od A+++ po E, kde A+++ je nejúspornější. Spotřebu elektrické energie uvádí všichni výrobci a prodejci. Ta je však udávána při ideálních podmínkách, tedy při instalaci lednice do prostor, kde je stabilně 20 °C, objem lednice je ze 70 % zaplněn a nedochází k častému otevírání dveří. To vše je v praxi trochu jinak. 1. července 2010 došlo ke stažení výrobků s nižší energetickou třídou než A. Ty které mají ještě energetickou třídu B jsou doprodej stažených výrobků.

 

 

4. Jakou velikost lednice zvolit?

Důležitý konstrukční parametr je velikost lednice. Ta by neměla prostorově vyčnívat z řady ostatních spotřebičů (kuchyňské linky, myčky, pračky, atd.). K udávané hloubce lednice připočítejte 3 - 5 cm a k šířce lednice 1 - 2 cm na každé straně.

 

 

5. Objem lednice a úložný systém

Objem lednice a rozmístění polic v úložném prostoru jsou snad nejdůležitější parametry pro plnou spokojenost s užíváním lednice. Užitný objem lednice by měl být vybrán na základě počtu osob v domácnosti, obecně se udává 50 - 70 litrů chladničky na osobu a 20 litrů mrazničky. Tyto údaje, a především ten u mrazničky, jsou však odvislé od životního stylu členů domácnosti. Jako základní parametr pro výběr však toto měřítko postačí.

 

 

6. Slovníček pojmů

Ever Fresh - Speciální vakuový systém pro uchování čerstvých potravin.

(Total) No Frost - Beznámrazový systém

Režim "Dovolená" - V tomto režimu nastaví chladnička 15 °C, aby se v ní během doby nižšího počtu potravin a méně častého používání netvořily nepříjemné pachy.

ECO - Tento program nastaví v chladničce úsporných 5 °C a v mrazničce - 18 °C.

Party - Funkce časovače a následné akustické indikace vychlazených drinků pro Vaši party.

AntiBacteria - AntiBacteria a další prvky antibakteriální úpravy jsou dnes již téměř standard. Jedná se o různé způsoby ochrany lednice před tvorbou bakterií a pachů, které narušují uložené potraviny.

Porovnat lednice