Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Lednice

Jak vybrat lednici?

 
Ať lednice není jen výstavkou magnetů z dovolené.
 
Kuchyně bez lednice není plně funkční kuchyní. Nad její koupí přemýšlíme při stěhování, rekonstrukci, nebo když zjistíme, že je spotřeba naší ledničky dramaticky vysoká. A v tuto chvíli nastává rozhodovací proces – jakou vybrat.
 
 

 
 
Při výběru ideální chladničky do domácnosti hraje roli více podstatných faktorů. Hlavní otázky bývají, zda vybrat volně stojící nebo vestavnou, jakou zvolit klimatickou třídu a jaké funkce by nová lednička měla mít. 
 
 

Typy ledniček

                
 
Lednice se rozdělují na základní typy:
 
 
Každý typ se hodí do jiných podmínek, většinou v závislosti na prostoru a využití. Všechny typy lednic si můžete vybrat v provedení volně stojící či vestavná
 
 
 
Monoklimatické ledničky jsou velké spotřebiče bez mrazicí části. Slouží pouze k chlazení potravin. Proto jsou vhodné, pokud máte mrazák samostatný anebo jako druhá doplňková lednice. Velké využití nacházejí převážně v komerčních prostorech. 
 
 
Kombinované lednice v sobě skrývají chladicí i mrazicí část. Dveře mají oddělené, takže spoří energii. Jestli vyberete tu s mrazákem nahoře nebo dole, je čistě na vás. Častější volbou je však ta s mrazicí částí vespodu, a to z důvodu, že se nemusíte ohýbat pro chlazené potraviny. Objem pak budete vybírat dle počtu osob v rodině.
 
 
Americké chladničky se hodí pro vícečlennou rodinu. Najdou maximální využití díky své velikosti, která může dosahovat i přes 500 litrů. Jistě oceníte praktické otevírání na obě strany a mnoho poliček a zón pro rozdělení potravin jednotlivých členů domácnosti. Americká lednice prostě splní i ty nejvyšší nároky odlišných jedinců. Tyto lednice navíc nabízejí chytré doplňky, jako třeba výrobník ledu nebo nápojový automat, obojí přímo ve dveřích lednice. S velikostí lednice a jejími doplňky však souvisí mnohem vyšší spotřeba, se kterou v případě této volby musíte počítat.
 
 
 
Nezapomeňme zmínit ještě pultové lednice. Hodí se spíše do studentských bytů, na chatu či pro single nenáročného strávníka. Řešené jsou jako chladničky s minimrazákem. Velkou výhodou je nízká pořizovací cena a minimální spotřeba energie. Nevýhodou tu může být vyšší hlučnost.
 
 
 
Tip: Při instalaci dbejte hlavně na dostatečné volné proudění vzduchu kolem ní. To aby se lednice zbytečně nepřehřívala.
 
 
 

Na co se při výběru zaměřit?

 
Každá lednice je ze zákona označena energetickým štítkem. Na něm najdete informace o roční spotřebě elektrické energie, objemu a hlučnosti vybraného modelu. A přesně to jsou nejdůležitější parametry, na které byste se měli při výběru ledniček zaměřit.
 
 

• Energetická třída

V dnešní době byste se na trhu neměli setkat s nižší, horší energetickou třídou než A. Ty nejúspornější lednice jsou označeny A+++. Spotřeba se pak udává v kWh. 
 
Tip: Pro lepší představu o výdajích stačí vynásobit počet kWh čtyřmi korunami, což je přibližná cena za 1 kWh.
 
 

• Objem

Užitný objem lednice a mrazáku se uvádí v litrech. Jaký objem zvolíte, závisí na počtu členů v domácnosti. Obecně se uvádí, že na jednoho člověka je dobré počítat s 50–70 litry v ledničce a s 20 litry v mrazáku.
 
 

• Hlučnost

Lednice je v provozu nepřetržitě, proto by měla být hlučnost co nejnižší. A hlavně v menším bytě, kde by mohla být vyšší hlučnost rušivým elementem. Pokud hledáte opravdu tichou chladničku, ohlížejte se po té, která nabízí 40 dB a méně.
 
 

• Hmotnost

Váha se různí podle jednotlivých typů lednic i v rámci jednoho typu. Největší a nejobjemnější americké lednice váží 100 až 200 kg. Mezi kombinovanými lednicemi váží ty nejlehčí 40–50 kg, ty nejtěžší kolem 90 kg. Váha nejmenších, pultových lednic je nízká, od 10 do 30 kg. Parametr hmotnosti vezměte v potaz zejména kvůli stěhování – v domě bez výtahu by 90kg spotřebič mohl připravit spoustu nepříjemností. 
 
Tip: V případě vyšší váhy i celkově vyšších rozměrů lednice využijte doručení až na cílové místo.
 
 

• Klimatická třída

Ta vám napoví, jaký je ideální rozsah okolních teplot pro běžný provoz ledničky. V případě, že se teploty výrazně odchylují, pak může jít o zbytečně vysokou spotřebu a nedostatečné chlazení.
 
Klimatické třídy bývají čtyři, přičemž některé modely mohou být využitelné v několika klimatických třídách zároveň. 
 
SN (subnormální teploty) +10 až +32 °C
N (normální teploty) +16 až +32 °C
ST (subtropické teploty) +18 až +38 °C
T (tropické teploty) +18 až +43 °C
 
 

• Funkce

Kromě základních parametrů existují další funkce ledničky, které napomohou k lepšímu skladování potravin a zpříjemní každodenní užívání.
 
 
 

• Akumulační doba mrazáku a mrazicí výkon

Parametr "akumulační doba mrazáku" oceníte, když vypadne proud. Udává totiž, jak dlouho vydrží potraviny zmrazené, jste-li bez elektrické energie. Pokud vámi vybraná lednice vykazuje hodnotu více jak 30 hodin, bude to dobrá volba.
 
Informace o mrazícím výkonu vám napoví, kolik kg čerstvých potravin je mrazák schopen zamrazit během 24 hodin. V nabídce obchodů najdete lednice, jejichž mrazicí výkon se pohybuje v rozmezí 2–24 kg/24 hod. Mrazíte-li často, poohlédněte se po co nejvyšším výkonu. Pro standardní mražení postačí výkon nižší.
 
 
 
 

Jak ledničku správně vyčistit?

 
O lednici je třeba se pravidelně starat. Udržujte ji čistou, aby se v ní nemnožily bakterie. Při úklidu lednice však nenechávejte dvířka a šuplíky dlouho otevřené. 
 
 
 
 
 

Tipy pro efektivní užívání ledničky

 
• Jak přepravit novou lednici? Ideálně si ji nechte dovést od prodejce. Pokud tuto službu nenabízí a vy ji budete transportovat sami, umístěte ji do auta vzpřímeně, aby se co nejméně nakláněla. Pak ji budete moci ihned po doručení na místo zapnout.
 
 
• Neumisťujte lednici blízko radiátoru ani na příliš slunné místo.
 
• Do ledničky nekoukejte moc často a nenechávejte ji dlouho otevřenou. Zvyšujete tak teplotu uvnitř a následně bude zapotřebí více elektřiny pro její ochlazení. 
 
• Chladnější místa jsou vždy dole, kde je dobré skladovat hlavně potraviny náchylnější na rychlé zkažení. Tedy hlavně syrové maso, čerstvé ryby, ovoce a zeleninu.
 
• Potraviny, které používáte nejčastěji, odkládejte do horního prostoru ve výšce očí.
 
• Ledničku nepřeplňujte. Optimální zaplnění je přibližně ze 70 %.
 
• Ukládejte do chladničky potraviny alespoň pokojové teploty. Zamezíte tak přehřívání lednice a množení bakterií.
 
• Některé jídlo do lednice vůbec nepatří – např. rajčata, banány, brambory, cibule či česnek.
 
• Vysoce aromatické potraviny skladujte v uzavřených nádobách.
 
• Nemá-li váš spotřebič systém No Frost, pravidelně ho odmrazujte.
 
• Vyhněte se skladování prošlých potravin.
 
 
 

Rada na závěr

Ještě před nákupem se informujte, jakou šíři doručovacích služeb výrobce nabízí. Doručení lednice na adresu do několika dnů bývá zdarma.
Dalšími možnostmi jsou dodání spotřebiče do patra, jeho donesení až na místo, kde ho budete používat, nainstalování a předvedení výrobku. Nejedná se o služby drahé, pohybují se v řádu několika set korun.
Výrobci nabízejí i odvoz starého spotřebiče a jeho ekologickou likvidaci, tato služba bývá zdarma.
 
Porovnat lednice