Jak vybrat lednici?

Výběr ideální lednice ovlivňuje několik podstatných faktorů. Mezi ty hlavní patří, zda vybrat volně stojící nebo vestavnou, jakou zvolit klimatickou třídu a jaké funkce by měla nová chladnička mít. Jak vybrat lednici, aby splnila všechny vaše potřeby a zároveň ladila s designem vaší kuchyně?

 • Jakub, redakce Heureka.cz
 • Doba čtení: 8 min.

Jak vybrat lednici - základní typy

Jak vybrat lednici s mrazákem

Klasické kombinované lednice s mrazákem najdeme ve většině našich domácností. Nabízí chladicí i mrazicí část. Umístění mrazáku lze vybírat, na trhu jsou tak zastoupeny kombinované lednice s mrazákem dole i kombinované lednice s mrazákem nahoře.

 • Velký prostor pro potraviny – různé možnosti užitného objemu lednice

 • Oddělené dveře pro chladničku a mrazák šetří energii

 • Široký výběr funkcí a technologií

 • V případě jednoho motoru je nutné odmrazovat chladničku i mrazák zároveň

Lednice s mrazákem

Při výběru se nechte inspirovat také naším článkem Nejlepší kombinované lednice s mrazákem.

Jak vybrat americkou lednici

Americké lednice jsou vhodné pro početnou rodinu. Poznáte je podle 2 dveřních křídel. Z toho plyne také složitější manipulace se spotřebičem. Jak správně převážet lednici se dočtete v našem článku.

 • Přehledné a efektivní uspořádání potravin

 • Oddělená skříň chladničky a mrazničky

 • Moderní technologické řešení i design

 • Často volenou kombinací jsou americké lednice s výrobníkem ledu

 • Vyšší spotřeba energie

 • Náročná na prostor

 • Odborná instalace

Americké lednice

Pokračovatelem amerických typů lednic jsou francouzské ledničky neboli French Door. Mívají 2 dveře u chladicí části a 2 šuplíky nebo dvířka v mrazicí části. Nabízí tak to největší pohodlí a přehlednost vnitřních prostor.

Jak vybrat ledničku - další modely

Monoklimatická

Monoklimatické lednice nedisponují mrazicím prostorem. A protože se jedná o lednice bez mrazáku, hodí se v případě, že máte samostatný mrazák, nebo potřebujete druhou doplňkovou chladničku.

 • Velký prostor pro chlazení

 • Bez nutnosti odmrazovat

 • Časté využití v komerčních prostorech

 • Užší výběr

Monoklimatické lednice

Retro

Moderní chladnička oděná do retro kabátu. Poznávacím znamením retro lednice jsou kulaté rohy a výrazná madla.

 • Stejné funkce jako moderní lednice

 • Nabídka je rovněž stejně široká

 • Jasné a poutavé barvy

Retro lednice

Pultová

Malé a nenáročné chladničky.

 • Vhodné do studentských bytů, na chatu, do kanceláře či pro single nenáročného strávníka

 • Řešené jsou jako chladničky s mini mrazákem

 • Nízká pořizovací cena a minimální spotřeba energie

 • Vyšší hlučnost

Speciálním typem je absorpční lednice. Ta se nejčastěji používá v rekreačních vozidlech, jako jsou karavany.

Jakou koupit lednici podle parametrů

Energetický štítek

Najdete na něm nejdůležitější parametry – roční spotřebu elektrické energie, objem a hlučnost vybraného modelu. Spotřeba lednice je přehledně shrnutá v našem článku.

Energetické štítky prošly po několika letech značnou proměnou

Energetická třída

V dnešní době byste se na trhu neměli setkat s nižší (horší) energetickou třídou než A. Škála energetických tříd se pohybuje od písmene A až po písmeno G. Čím blíže je energetická třída písmenku A, tím nižší bude spotřeba elektrické energie. Na energetickém štítku naleznete údaj o roční spotřebě energie v kWh.

Energetická třída Roční spotřeba v kWh
A 160
B 219
C 274
D 304

Objem

Užitný objem lednice a mrazáku se uvádí v litrech. Jaký objem zvolíte, závisí na počtu členů v domácnosti. Obecně se uvádí, že na jednoho člověka je dobré počítat s 70–75 l v ledničce a s 30 l v mrazáku. Každá lednice však potřebuje na umístění potravin nějaký systém. Inspirujte se v našich článcích Jak uspořádat lednici a Jak správně skladovat potraviny v lednici.

Hlučnost

Lednice je v provozu nepřetržitě, proto by měla být hlučnost co nejnižší. A to hlavně v menším bytě, kde by mohla být vyšší hlučnost rušivým elementem. Pokud hledáte opravdu tichou chladničku, vyberte tu, která nabízí 40 dB a méně.

Vydává vaše lednice stále hlasitější zvuky? Možné příčiny najdete v našem článku Jak snížit hlučnost lednice.

Hmotnost

Váha se různí podle jednotlivých typů lednic i v rámci jednoho typu. Největší a nejobjemnější americké lednice váží 100 až 200 kg. Mezi kombinovanými lednicemi váží ty nejlehčí 40–50 kg, ty nejtěžší kolem 90 kg. Váha nejmenších, pultových lednic je nízká, od 10 do 30 kg. Parametr hmotnosti vezměte v potaz zejména kvůli stěhování – v domě bez výtahu by 90kg spotřebič mohl připravit spoustu nepříjemností.

Klimatická třída

Napoví vám, jaký je ideální rozsah okolních teplot pro běžný provoz ledničky. V případě, že se teploty výrazně odchylují, může jít o zbytečně vysokou spotřebu a nedostatečné chlazení.

Klimatické třídy bývají 4, přičemž některé modely mohou být využitelné v několika klimatických třídách zároveň.

Klimatická třída Název třídy Rozsah okolních teplot
SN Subnormální 10–32 °C
N Normální 16–32 °C
ST Subtropická 18–38 °C
T Tropická 18–43 °C

Výběr lednice podle způsobu umístění

Jakou vybrat vestavnou lednici

Vestavné lednice jsou vhodné do kuchyní, kde jsou i všechny ostatní spotřebiče zabudované do kuchyňské linky. Tím si pojistíte celistvý a čistý vzhled kuchyně. Ať hovoříme o vestavných chladničkách bez mrazáku, nebo máme na mysli vestavné lednice s mrazákem, lednici je vždy potřeba zajistit ve skříňce dostatečnou cirkulaci vzduchu. Vyžaduje odbornou instalaci.

Vestavné lednice

Lednice

Volně stojící

Volně stojící lednice je, jak napovídá název, samostatně stojící spotřebič. Pří výběru tak dbejte na design a u nerezových lednic se zaměřte na úpravu proti otiskům prstů. Pokud zvažujete nákup chytré lednice, bude pravděpodobně právě volně stojící.

Rozhodnutí umístit lednici bezprostředně vedle jiného spotřebiče zvažte vždy podle konkrétního případu. Na jeden z nejčastějších dotazů ohledně umístění chladničky vám odpoví náš článek - Patří lednice vedle trouby?

Volně stojící lednice

Funkce

 • Lednice No frost – v chladničce cirkuluje vzduch, který optimálně rozloží chlad ve vnitřním prostoru, a na potravinách ani stěnách tak nevzniká námraza.

 • Lednice s ventilátorem – zajišťuje rovnoměrné proudění chladného vzduchu uvnitř. Potraviny díky němu vydrží déle čerstvé.

 • Lednice s výrobníkem ledu - neocenitelná funkce pro horké letní dny. Výrobník ledu navíc už dávno není jen výsadou amerických velkých lednic. Široké zastoupení mají dnes na trhu i jednodveřové lednice s výrobníkem ledu.

 • Lednice s displejem – ukáže vám např. vnitřní teplotu - jak nastavit teplotu v lednici si přečtěte v našem článku. U chytrých ledniček displej navíc napoví, jaké potraviny dochází, a zařadí je na váš nákupní seznam.

 • Antibakteriální ochrana – nadstandardní úprava vnitřního povrchu ledničky, která zabraňuje množení bakterií a plísní. Pokud se bakterie přemnoží, dá nám to lednice najevo nepříjemným odérem. Jak odstranit zápach z lednice se dočtete v našem článku.

 • Oddělená regulace – umožňuje nastavit teplotu pro chladicí a mrazicí část zvlášť, což velice zefektivňuje používání spotřebiče.

 • Nulová zóna – speciální zásuvka, do které vniká více chladného vzduchu a drží lokálně teplotu kolem nuly. Ideální pro syrové maso, čerstvé ryby, ovoce nebo zeleninu.

 • Zaměnitelné otevírání dvířek – týká se všech typů ledniček, kromě těch amerických, které mají otevírání na obě strany. Tuto funkci využívají často profesionální gastro lednice.

 • Signál otevřených dveří – zvukový signál se ozve v situaci, kdy dveře lednice nejsou zcela dovřené.

Akumulační doba mrazáku a mrazicí výkon

Parametr akumulační doba mrazáku si vybavíte v momentě, kdy vypadne proud. Udává totiž, jak dlouho vydrží potraviny zmrazené, jste-li bez elektrické energie. Pokud vámi vybraná lednice vykazuje hodnotu více jak 30 hodin, bude to dobrá volba.

Informace o mrazicím výkonu vám napoví, kolik kg čerstvých potravin je mrazák schopen zamrazit během 24 hodin. V nabídce obchodů najdete lednice, jejichž mrazicí výkon se pohybuje v rozmezí 2–24 kg / 24 hod. Mrazíte-li často, poohlédněte se po co nejvyšším výkonu. Pro standardní mražení postačí výkon nižší.

Příslušenství

Příslušenství pro lednice

Hadry a utěrky na mytí

Teploměry do lednice

Vakuové dózy na potraviny

Nejčastější dotazy

Jak ledničku správně vyčistit?

O lednici je potřeba pravidelně pečovat. Udržujte ji čistou, aby se v ní nemnožily bakterie. Při úklidu lednice však nenechávejte dvířka dlouho otevřená.

Jak konkrétně postupovat?

 1. Lednici vypněte a vyprázdněte.
 2. Vyndejte šuplíky a poličky. Omyjte je, opláchněte čistou vodou a důkladně osušte.
 3. Vytřete interiér chladicí i mrazicí části a opět důkladně vysušte.
 4. Očistěte chladič ledničky i její těsnění.
 5. Vložte potraviny zpět a lednici opět zapněte.
Jak přepravit novou lednici?

Ideálně si ji nechte dovést od prodejce. Pokud tuto službu nenabízí a vy ji budete transportovat sami, umístěte ji do auta vzpřímeně, aby se co nejméně nakláněla. Pak ji budete moci ihned po doručení na místo zapnout.

Pokud budete nuceni lednici při přepravě položit, po doručení ji nechte nejprve 24 hodin stát a teprve poté zapněte. Těchto opatření je třeba dbát kvůli kompresoru, který je pověšen na pružinách, pokud lednice leží, mohl by se uvolnit.

Při instalaci dbejte hlavně na dostatečné volné proudění vzduchu kolem ní, aby se zbytečně nepřehřívala.

Jak o lednici správně pečovat?
 • Neumisťujte lednici blízko radiátoru ani na příliš slunné místo
 • Do ledničky nekoukejte moc často a nenechávejte ji dlouho otevřenou (zvyšujete tak vnitřní teplotu a následně bude zapotřebí více elektřiny pro její ochlazení)
 • Chladnější místa jsou vždy dole, kde je dobré skladovat hlavně potraviny náchylnější na rychlé zkažení (syrové maso, čerstvé ryby, ovoce a zeleninu)
 • Potraviny, které používáte nejčastěji, odkládejte do horního prostoru ve výšce očí
 • Ledničku nepřeplňujte, optimální zaplnění je přibližně ze 70 %
 • Ukládejte do chladničky potraviny alespoň pokojové teploty, zamezíte tak přehřívání lednice a množení bakterií
 • Některé jídlo do lednice vůbec nepatří, např. rajčata, banány, brambory, cibule či česnek
 • Vysoce aromatické potraviny skladujte v uzavřených nádobách
 • Nemá-li váš spotřebič systém No Frost, pravidelně ho odmrazujte
 • Vyhněte se skladování prošlých potravin

Pokud vaše lednice odmítá spolupracovat, doporučujeme navštívit náš článek o častých problémech a jejich možných řešeních, jako např. to, že lednička přestala chladit, vytváří se v ní námraza nebo se přehřívá.

Co mám dělat se starou nefunkční lednicí?

Ještě před nákupem se informujte, jakou šíři doručovacích služeb výrobce nabízí. Doručení lednice na adresu do několika dnů bývá zdarma.

Dalšími možnostmi jsou dodání spotřebiče do patra, jeho donesení až na místo, kde ho budete používat, nainstalování a předvedení výrobku. Nejedná se o služby drahé, pohybují se v řádu několika set korun.

Výrobci nabízejí i odvoz starého spotřebiče a jeho ekologickou likvidaci, tato služba bývá zdarma. Pokud se musíte staré lednice zbavit svépomocí, odvezte ji do nejbližšího sběrného dvora.

Další užitečné články

Jak skladovat zeleninu a ovoce v ledniciSkladování ostatních potravin Jak dlouho vydrží kapr v ledniciLednička přestala chladit Nejlepší ledniceJak odstranit zápach z lednicePatří lednice vedle trouby?Odhlučnění ledniceSprávná organizace chladničkyStěhování ledniceTeplota v ledniciSpotřeba ledniceBlack Friday akce